چرا باید از کمپرسور های دور متغییر استفاده کنیم؟|کمپرسور بهسان

آیا میدانید چرا باید از کمپرسورهای دور متغیر استفاده کنیم ؟  

در سالهای قبل کمپرسورهای هوا پس از تامین هوای فشرده به میزان مورد نیاز کاملاً خاموش می شدند و در صورت نیاز دوباره روشن می شدند این عمل برای کمپرسور و همین طور شوکهایی که به شبکه برق ، وارد میکردند بسیار نامطلوب و هزینه ساز بودند . 

در نسل جدید کمپرسورها از سیستم Load  / Unload  ( با بار و بی بار) استفاده میگردد که نسبت به سیستم قدیم بسیار بهتر است ولی در این سیستم نیز، در حالت خلاص یا بی بار  60 درصد انرژی مصرف خواهد شد که میتوان با تغییر دور موتور به نسبت تقاضای هوای فشرده ، زمان خلاص دستگاه را به حداقل رساند و در مصرف برق صرف جویی قابل ملاحظه ای نمود . 

در سری کمپرسورهای VS  با نصب اینورتر بصورت هوشمند دور کمپرسور به نسبت مصرف متغیر خواهد بود که این امر موجب افزایش طول عمر قطعات و صرفه جویی 60 درصدی در مصرف برق میگردد .  


  

 

کمپرسورهای معمولی ( سرعت ثابت )  وقتی که لازم باشند ،که 

بصورت تمام لود (Full Load )  کار کنندکمپرسورهای خوبی هستند .

ولی در عمل این اتفاق نخواهد افتاد زیرا ما نمیتوانیم ظرفیت مصرف را  ثابت نگاه داشته و بر طبق آن ظرفیت دقیق دستگاه را انتخاب کنیم . 

از این رو در اغلب موارد ظرفیت کمپرسور را بیش از ظرفیت مصرف محاسبه میکنیم و کار بسیار درستی هم هست . در اینجاست که کمپرسور به علت ظرفیت بالا تری که دارد ، فشار مخزن را به حد نصاب رسانده و خلاص (Unload)میگردد. و از این لحظه است ، که  اتلاف انرژی شروع میگردد ! ! 

کمپرسورهای دور متغیر (TS-VS SERIES )  با تغییر دور الکترموتور نسبت به ظرفیت مصرف ،  از خلاص شدن کمپرسور جلو گیری میکند و با کم کردن دور الکتروموتور به نسبت مصرف ،علاوه بر کاهش استهلاک  موجب  35%  کاهش در هزینه  مصرف انرژی میگردند . 

 

کمپرسورهای دور متغیر  بهسان 35% هزینه برق را کاهش میدهد. 

با توجه به این مسئله ، با جایگزین کردن کمپرسورهای دور متغیر بجای سیستم لود و آنلود حدوداً ظرف 2 سال هزینه و سرمایه اولیه باز خواهد گشت . 

  • با کمترین اتلاف انرژی هوای مورد نیاز را تولید میکند .

  • با سیستم دور متغیر میتوان در ظرفیتهای هوادهی مختلف ، فشار خروجی را با تلرانس 0.1 الی 0.2 بار بصورت ثابت نگاه داشت و از افت فشار جلوگیری کرد . این در حالی است که در سیستم های لود و آنلود این اختلاف فشار میبایست بین 2 الی 1.5 بار باشد .   

 

  • درسیستمهای دور ثابت با استارترهای رایج ، برای استارت کردن کمپرسورها تا 3 برابر قدرت موتور جریان برق لازم است در صورتی که در سیستم دور متغیر دقیقاً به اندازه قدرت موتور جریان لازم است . بطور مثال برای روشن کردن یک کمپرسور 50HP در سیستم دور ثابت میبایست به اندازه 150HP جریان مصرف کرد این در حالی است که در سیستم VSD   برای 50HP  جریانی معادل 50HP  لازم است . 

           مسلماً برای همه کارخانجات نقطه ایده آل این است که این نوع شوکها و مصرفهای که هزینه دارند ولی راندمانی را ایجاد نمیکنند حذف شوند . 

 

  • درسیستمهای دور متغیر به علت تغییر دور موتور به نسبت مصرف از باز و بسته شدن آنلودر و برق دار شدن شیر برقی ها و غیره جلو گیری میشود که این امر  به نوبه خود از استهلاک و خرابی زودرس قطعات میکاهد . 

  • الکترو موتورهای بکار گرفته شده در سیستمهای دور متغیر بهسان دارای بازدهی و کیفیت بالائی میباشد .  

ویژگی خاص که به سفارش مشتری در بهسان انجام میگرد : 

کمپرسور بهسان به سفارش مشتری میتواند هر دو حالت ( دور ثابت و دور متغیر ) را بر روی دستگاه نصب کند که با کلیدی تغییر وضعیت میدهد . این امر زمانی مناسب است که کمپرسور بصورت فول لود است یا ممکن است اشکالی در اینورتو بوجود آمده باشد که برای تعمیرات ارسال شده . که در این صورت دستگاه بکار خود ادامه داده و موجب توقف در تولید نمیگردد .