News

انواع کمپرسورها

انواع کمپرسورها


كمپرسور به ماشيني گفته ميشود كه از آن براي افزايش فشار سيالات تراكم ‌پذير (گازها و بخارات) استفاده میشود. كمپرسورها به دلیل کاربرد گسترده ای که در صنایع مختلف دارند نقش مهمی را در رفاه زندگي بشري و همچنین گسترش صنايع مختلف ایفا می کنند.

شرايط بهره‌ برداري از كمپرسورها در صنايع از چنان دامنه وسيعي برخوردار است كه امروزه انواع مختلف كمپرسورها در ظرفيت‌ هاي مختلف و از فشار بسياركم (خلاء) تا فشارهای بسيار زياد (بيش از ٦٠٠٠ بار) به‌ كار گرفته مي ‌شوند.

موارد مصرف كمپرسور بسيار متنوع می باشد. يخچال ‌هاي خانگي تا صنايع پيچيده و وسيع پتروشيمي نمونه‌ هاي گوناگوني از مصرف كمپرسور در صنايع و مصارف خصوصي می ‌باشند. صنايع پتروشيمي، پالايشگاه‌ ها، صنايع كاغذسازي، توليد ازت واكسيژن از هوا، بازيافت بخارات، تراكم بخارآب و… عمده‌ ترين واحدهاي مصرف‌ كننده كمپرسور می ‌باشند.

اهداف به کارگیری کمپرسور در صنایع:

هرچند كه وظيفه كمپرسور افزايش فشار گازها و يا بخارات مي‌باشد ولي کاربرد این تجهیز مي‌ تواند بنا به دلايل مختلفي باشد كه عمده ‌ترين آنها عبارت هستد از:

الف: غلبه بر از دست رفتن انرژي در هنگام انتقال گازها (نظير خطوط گاز سراسري)

ب: صرفه جویی در حجم مخازن در زمان نگهداري گازها (ذخيره سازي گازها)

ج: تغذيه گازها به منابع زيرزميني جهت افزايش بازيابي منابع نفتي

د: افزايش فشار گاز جهت ميعان آن (سيستم تبريد)

ه: تأمين نيروي محركه لازم براي انجام كار مكانيكي (پنوماتيك، ابزار دقيق)

و: افزايش فشار گاز جهت انجام واكنش شيميایي و توليد فرآورده ها ي پتروشيمي (توليد آمونياك)

تقسیم بندی انواع کمپرسورها:

برحسب چگونگي فرآيند تراكم، كمپرسورها به دو دسته تقسيم مي ‌شوند:

الف: كمپرسورهاي جابجایي مثبت

ب: كمپرسورهاي گريز از مركز

در كمپرسورهاي جابجایي مثبت، همواره مقدار معيني از گاز بين دو قطعه به تله انداخته شده و با كاهش حجم محفظه، فشار گاز افزايش می ‌يابد. اين كمپرسورها خود به دو دسته تناوبي و دورانی تقسيم مي شوند. البته هريك از دسته هاي فوق تنوع زيادي درشكل و ساختار مكانيكي داشته ولي از لحاظ رفتاري داراي ويژگي‌هاي نسبتاً يكساني هستند.

در كمپرسورهاي جريان پيوسته (گريز ازمركز) ابتدا، انرژي جنبشي گاز مورد تراكم افزايش یافته و سپس بخش اعظمي از انرژي جنبشي آن در يك مجراي گشاد شونده به نام حلزوني به انرژي پتانسيل (فشار) تبد يل مي‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Behsan Line Copyright © کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق یه شرکت بهسان می باشد.