News

فیلتر سپراتور چیست؟

فیلتر سپراتور چیست؟


این مطلب می تواند برای اپراتور های فنی کمپرسورهای روغنی اسکرو ، فروشندگان انواع فیلتر سپراتور و هر کسی که می خواهد در مورد فیلتر های سپراتور کمپرسور اطلاعات بیشتری داشته باشد مفید است. در این مطلب ابتدا فیلتر سپراتور به صورت کلی معرفی می شود. سپس دلیل ضرورت وجود فیلتر سپراتور در کمپرسور را بررسی کرده و با انواع فیلتر سپراتور آشنا می شویم.

فیلتر سپراتور (SEPARATOR FILTER) به معنای جدا کننده است. شاید سوال پیش بیاید خوب تمام فیلتر ها جدا کننده هستند.

تفاوت کجاست؟

فیلتر سپراتور مثل فیلتر هوا یا فیلتر روغن نیست که آلودگی ها را جدا کند . فیلتر سپراتور ذرات مواد را از هم جدا میکند. مثلا وقتی آب با سوخت و یا ذرات روغن با هوا قاطی شده باشد به کمک فیلتر سپراتور این ذرات مواد از هم جدا می شود.

نقش فیلتر سپراتور کمپرسور چیست؟فیلتر سپراتور کمپرسور در کمپرسور های تزریق روغنی به کار می رود. هوا وارد مخزن فشرده سازی می شود و با روغن آمخته می شود. پس از فشرده شدن هوا روغن باید از آن جدا شود. جدا کردن روغن از هوای فشرده شده در دو مرحله اصلی و یک مرحله مکمل اتفاق می افتد.

مرحله اول به کمک نیروی گریز از مرکز:

در ابتدا و پس از فشرده شدن هوا و ترکیب شدن آن با روغن کمپرسور ، ترکیب هواروغن با حرکتی چرخشی وارد مخزن سپراتور می شود. در این زمان و به کمک نیروی گریز از مرکز ذرات درشت روغن از هوای فشرده شده جدا می شود.در تصویر فوق مسیر حرکت چرخشی هوا و روغن داخل مخزن با رنگ زرد مشخص شده است.

مرحله دوم به کمک فیلتر سپراتور:

پس از آن هوا با ذرات ریز روغن به سمت فیلتر سپراتور هدایت میشود. فیلتر سپراتور دو ورق توری فلزی است که درمیان آن لایه هایی از الیاف مصنوعی میکرو فایبرگلاس قرار گرفته است. لایه های میکرو فایبرگلاس به صورت فیزیکی مانع عبور ذرات ریز روغن می شود. هرچند هنوز بخاراتی از روغن به همراه هوا از فیلتر سپراتور عبور می کند ولی این مقدار قابل چشم پوشی است .

مرحله تکمیلی:

با پایین آمدن دمای هوای فشرده شده بخارات روغنی هم کم کم از حالت گازی به مایع تغییر حالت می دهند . میکرو فیلتر ها به کمک کربن اکتیو و با راهکارهای شیمیایی این ذرات روغن را جذب می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Behsan Line Copyright © کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق یه شرکت بهسان می باشد.