کمپرسور چیست؟

کمپرسور بهسان | تولید کننده انواع کمپرسور باد، اسکرو، پیستونی و تجهیزات هوای فشرده

کمپرسور چیست؟

کمپرسور چیست؟ چقدر با کمپرسور اسکرو بهسان آشنایی دارید؟ با دیگر کمپرسورهای کاربردی چطور؟ این روزها به طور گسترده ای از کمپرسورها استفاده می شود زیرا قابلیت های بسیار زیادی در تولید هوای فشرده دارند. کمپرسورها در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند و توسط صنایع بسیار زیادی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این نوشتار به بررسی هرچه بیشتر انواع کمپرسورها و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت. تا انتها ما را همراهی کنید.

کمپرسور چیست؟

کمپرسور از جمله دستگاه هایی است که قابلیت های لازم برای فشرده کردن هوا و دیگر گازها را دارا می باشد. این دستگاه می تواند گازها را تا اندازه ای که بالاتر از فشار جو باشند فشرده سازد. عملکرد کمپرسور اسکرو بهسان به گونه ای است که ابتدا هوایی را که دریافت کرده است فشرده می سازد و در نهایت میزان فشار هوا را افزایش خواهد داد.

در حال حاضر صنایع مختلفی از کمپرسورها استفاده می کنند و در انواع گوناگونی نیز تولید و به بازار عرضه می شوند. از جمله صنایعی که کمپرسور در آنها کاربرد بسیار زیادی دارد، می توان به صنعت های انرژی، بهداشت و درمان، خودروسازی، پتروشیمی، نساجی و مواد غذایی اشاره نمود که هرکدام نقش قابل توجه ای را در جامعه ایفا می کنند.

 

انواع کمپرسور و ویژگی های هر کدام

همان گونه که در بخش قبل نیز بیان شد کمپرسورها انواع مختلفی دارند، اما از نظر کاربرد و چگونگی استفاده به دو دسته تقسیم می شوند. این کمپرسورها شامل کمپرسورهای توربو و کمپرسورهای جا‌به‌جایی مثبت شده و برای اهداف خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. شرکت‌هایی که در راستای تولید کمپرسورهای جا‌به‌جایی مثبت فعالیت دارند از اصل افزایش فشار با استفاده از فشرده‌سازی هوا استفاده می نمایند.

این کمپرسورها می‌توانند فشار هوا در حجم‌های معینی فشرده‌سازی کنند. نکته‌ای که لازم است درباره این دسته از کمپرسورها بدانید این است که شکل ظاهری و ساختار آن‌ها موجب شده تا انواع مختلفی داشته باشند. با این تفاسیر می‌توان انواع کمپرسور بر اساس عملکرد آن‌ها را به صورت زیر تشریح نمود.

  • کمپرسورهای پیستونی
  • کمپرسورهای اسکرو
  • کمپرسورهای گریز از مرکز
  • کمپرسورهای جریان محوری
  • کمپرسورهای جابجایی مثبت روتاری
  • کمپرسورهای جت

کمپرسورهای پیستونی

کمپرسور پیستونی بهسان برای تولید هوای فشرده شده از پیستون‌هایی استفاده می کند که حرکتی رو به عقب دارند. لازم به ذکر است که عملکرد این کمپرسورها به گونه‌ای است که برای اجرای فرایند فشرده‌سازی هوا از دریچه‌های ورودی و تخلیه استفاده می‌شود.

کمپرسور چیست؟

کمپرسورهای اسکرو

دومین نوع از کمپرسورها را با نام کمپرسورهای اسکرو می‌شناسند که فرایند فشرده‌سازی هوا توسط آنها در بلوک‌های پیچی انجام می‌پذیرد. برای تشریح عملکرد کمپرسور اسکرو بهسان لازم است بگوییم که هوا با استفاده از درگاه‌های مکش مخصوصی به محفظه تراکم انتقال می‌یابد. با انتقال هوا فضاهای دندانی روتورها پر از هوا می‌شوند؛ در نتیجه فضای لازم میان بدنه و دندان‌های روتور برای فشرده سازی هوا فراهم می‌شود. این کمپرسورها برای خارج ساختن هوای فشرده شده از خروجی بلوک پیچ استفاده می‌کنند.

کمپرسور چیست؟

کاربردهای کمپرسور

در این بخش از نوشتار خود قصد داریم تا به بررسی کاربردهای انواع کمپرسور از جمله کمپرسور پیستونی بهسان و کمپرسورهای اسکرو بپردازیم. این روزها صنایع و مشاغل مختلفی از بخش های کوچک گرفته تا کارخانه های صنعتی بزرگ از کمپرسورها استفاده می کنند زیرا برای تداوم فعالیت های خود نیاز به هوای فشرده دارند. این هوای فشرده کاربردهای بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال می تواند باد کردن لاستیک خودرو و تخته های قالب و پرس را نام برد.

علاوه بر فرایند فشرده سازی گاز می تواند به صنایعی همچون صنعت نفت و فلز نیز کمک های قابل توجه ای نماید. گازهای فشرده با قابلیت های بی نظیر خود گزینه ای عالی برای مکانیسم های کنترل و عملیاتی فلزات به شمار می روند. با استفاده از این هوای فشرده می توانید عملیاتی همچون برش قالب، رنگرزی در خودرو و تخته های پرس را به بهترین شکل ممکن انجام دهید. خرید کمپرسور پیستونی و دیگر نمونه های این دستگاه می تواند شرایطی ایده آل را برای بخش های نساجی فراهم سازد زیرا موجب بهبود تولید نخ خواهد شد.

خرید انواع کمپرسور با بالاترین کیفیت

این روزها شرکت ها و تولیدکنندگان بسیار زیادی در راستای تولید و عرضه انواع کمپرسور فعالیت دارند. انتخاب یک شرکت معتبر از میان این تولیدکنندگان نکته ای است که نباید به سادگی از کنار آن عبور کنید. ما در مجموعه هواپویان بهسان ایرانیان شرایطی را برای شما عزیزان فراهم ساخته ایم تا خرید کمپرسور اسکرو، پیستونی و… را بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تجربه کنید.

کلام پایانی

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که خرید کمپرسور پیستونی، اسکرو و… به صنایع و بخش های مختلف کمک می کند تا عملکرد و فعالیت های خود را بهبود ببخشند. این کمپرسورها با تولید و عرضه هوای فشرده کاربردهای بسیار زیادی در صنایعی همچون نساجی، مواد غذایی، خودروسازی و بهداشت و درمان دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *